Огнян Атанасов посочи, че компенсациите са били договорени на среща с министъра на земеделието Георги Тахов. За да получат обезщетения, стопаните трябва да попадат заявленията си до общинските служби по земеделие до 25 април.
"Обезщетението е до 80 процента от технологичната карта за пропаднали площи, а за стопаните, които нямат застраховки - до 50 процента", уточни по време на срещата със земеделци кметът Атанасов. Той посочи, че средства по линия на бедствия и аварии не могат да бъдат отпуснати заради липсата на пострадали сгради и съоръжения.
Земеделци, участвали в срещата, допълниха, че ще бъдат отпуснати и средства за препарати за борба с вредители.
Терените в Кюстендил са общо 5000 декара, като всеки един от тях ще подлежи на проверка, беше уточнено още на срещата.
Областният управител Александър Пандурски посочи, че трябва да се обърне внимание и на това да бъдат подготвени и съхранени площите за плододаване през следващата година.
До дни предстои и нова среща със специалисти за действията в бъдеще. "Има възможност за оцеляване на част от продукцията, която ще трябва да се събере, независимо от по-големите разходи", каза още Пандурски.
Директорът на Областната служба "Земеделие" в Кюстендил Йордан Домозетов посочи, че до момента има подадени 350 заявления за над 1800 терена. Подадените заявления за община Кюстендил са 270.
Предстои нова среща за обединение на земеделските производители и създаване на асоциация на територията на Кюстендилско. На срещата днес стана известно още, че предстои и изграждането на противоградни площадки за Кюстендил и Перник.
"Празник на черешата въпреки провалената реколта ще има", категоричен беше кметът Огнян Атанасов.