Проектът, който е на стойност над 20 млн. лева, включваше две големи училища - ОУ „Иван Рилски“ и ОУ „Шандор Петьофи“, и осем сгради на четири детски градини. В същия период са реновирани и реконструирани общежитията и работилниците на Професионалната гимназия по дървообработване и строителство (ПГДС) "Иван Асен II".
В този период продължаваме със средствата по Националния план за възстановяване и устойчивост, по който се реализират голям брой проекти, каза Спенджаров. Основните са за реконструкция на ОУ "Никола Й. Вапцаров", три сгради на детски градини, общежитията до математическата гимназия и Центъра за високи постижения в ПГДС.
Интегрираната концепция, която Община Хасково разработи, се класира на първо място и предстои изпълнението ѝ, посочи Спенджаров. Там са заложени много мерки за подобряване на образователната инфраструктура. Предвижда се модернизация на сградата на СУ „Паисий Хилендарски“, енергийна ефективност на сградата на ОУ "Христо Ботев" в с. Войводово, изграждане на център за изкуства към Природо-математическата гимназия “Акад. Боян Петканчин”. В рамките на концепцията ще се изпълнят меки мерки, свързани с десегрегация и продължаващо образование и ограмотяване на възрастни, допълни експертът.
Изключително голям успех е реализирането на проекта CARE-GET "Сътрудничество за напредък в образованието, взаимодействие между поколенията, икономиката и технологичния преход”, в който община Хасково е водещ партньор, подчерта Спенджаров. В него участват още шест партньорски организации, сред които: Многопрофилната болница за активно лечение в Хасково, Тракийски университет – Стара Загора и компании от България и Румъния, представители на неправителствения сектор. Общините Сиена от Италия, Комотини от Гърция и Друскининкай от Литва са трансферните партньори. Проектът е българският победител във Втората покана за иновативни дейности на Европейската градска инициатива, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие.
По проекта нефункциониращата от години сграда на бивш дом за сираци в Хасково ще се превърне в иновативен медико-технологичен център. Реализацията му започна през декември 2024 г. и ще се продължи повече от четири години. Надяваме се, че със съвместните усилия на всички партньори, чрез изгражданото на центъра ще задържим младите таланти в града, каза още експертът от община Хасково.