Войната на Русия в Украйна внася доза мрачен реализъм в тазгодишното учение на НАТО в северната част на Балтийско море
Двуседмичното учение "Северни брегове" се провежда в морето край Латвия и Естония - членки на НАТО, които граничат с Русия и се чувстват изложени на по-непосредствени заплахи от страна на бившия си съветски повелител, след като руските сили нахлуха в Украйна миналата година.
Ученията започнаха на 9 септември и в тях участват около 30 кораба и над 3000 военнослужещи от всички страни от НАТО в региона на Балтийско море плюс Швеция, както и САЩ, Канада, Нидерландия, Белгия и Франция.
Те отработват десантни операции и удари от морето по сушата, както и подсигуряване на маршрути през Балтийско море.
Германският контраадмирал и ръководител на учението Стефан Хайш заяви, че присъствието на Русия в Балтийско море, включително фрегати и кораб за събиране на разузнавателна информация, е нормално и очаквано, но че тазгодишните учения "Северни брегове" са се отдалечили от изкуствено създадените сценарии и са се приближили към реалността.
Капитан Марис Поленц, командващ военноморските сили на Латвия, заяви, че е необходимо да се развият бъдещи способности за морско миниране и обезвреждане на мини предвид войната на Русия в Украйна. "Започваме да виждаме мините като реална заплаха в Балтийско море, ако в този регион възникне подобен конфликт", каза Поленц.
Това е първото учение от подобен мащаб, което германските военноморски сили командват от своя нов щаб за морски операции в Рощок в югозападната част на Балтийско море. Германия е готова да предостави съоръжението на НАТО, за да бъдат командвани оттам операциите на алианса в Балтийско море в случай на конфликт с Русия.
Финландия се присъедини към НАТО по-рано тази година, а кандидатурата на Швеция за членство се очаква да бъде одобрена скоро, като и двете страни се отказаха от поддържания от поколения неутралитет в отговор на нахлуването на Русия в Украйна. Това радикално промени стратегическата позиция в Балтийско море, където от времето на Наполеон до неотдавна голяма част от крайбрежието принадлежеше на неутрални страни.
Сега, освен притежаваните от Русия малки участъци от балтийското крайбрежие, главно около анклава Калининград, разположен между Полша и Литва, цялото крайбрежие на морето скоро ще бъде територия на НАТО.
През следващата година НАТО ще проведе най-голямото си учение за колективна отбрана от края на Студената война през 1990 г., като в него се очаква да участват над 40 000 военнослужещи на територията на Германия, Полша и трите балтийски републики.