През 2023 г. ФБР е получило близо 70 000 жалби от жертви на финансови измами, включващи биткойн, етер и други криптовалути. Най-разпространената схема е била инвестиционната измама, на която се дължат 3,96 млрд. долара от загубите.
"Децентрализираният характер на криптовалутата, скоростта на необратимите транзакции и възможността за прехвърляне на стойност по целия свят правят криптовалутата привлекателно средство за престъпниците, а също така това създава предизвикателства за възстановяване на откраднатите средства“, пише Майкъл Нордуол, помощник-директор на отдела за криминални разследвания на ФБР.
Измамниците често установяват контакт чрез приложения за запознанства или социални медии, за да изградят доверие в продължение на няколко седмици или месеци, преди да предложат инвестиране в криптовалута, казват от ФБР. След като връзката е изградена, те убеждават мишените да използват фалшиви уебсайтове или приложения, за да инвестират парите си, като понякога дори позволяват на жертвите да изтеглят малки суми пари в началото, за да изглеждат легитимни.
В някои случаи тези жертви след това се насочват към фалшиви фирми, които твърдят, че ще помогнат на жертвата да възстанови загубената криптовалута, според ФБР.
Служителите на ФБР казват, че американци от всички възрасти могат да станат обект на такива измами и трябва да бъдат изключително предпазливи, когато им се представят инвестиционни възможности от хора, които никога не са срещали в реалния живот.