В проучването участват Ханох Сендеровиц от Катедрата по химия и Центъра за транслационна химия ChemLife към Университета Бар-Илан, както и д-р Ирис Йедидия от Института "Волкани" към израелското министерство на земеделието. Чрез съчетание на компютърно моделиране и лабораторни експерименти екипът разработва молекули, които въздействат върху вирулентността на растителните патогени, без да ги унищожават. Това позволява да се сведат до минимум както екологичните щети, така и рискът от развитие на антибиотична резистентност.
"Нашата стратегия е насочена към нарушаването на бактериалния кворум - системата, чрез която бактериите си взаимодействат и координират поразяването на растенията", обяснява проф. Сендеровиц. "Като блокираме тази комуникация, можем да предотвратим заболяванията, без да прибягваме до агресивни химикали."
С помощта на модерни техники за молекулно моделиране учените идентифицират съединения, които въздействат на ключови протеини в патогенните бактерии. Този прецизен подход позволява ефективен контрол върху инфекциите, без да се нанасят щети върху околните екосистеми, както често се случва при употребата на широкоспектърни пестициди.
Проектът получава подкрепа от Американо-израелската фондация за научноизследователска и развойна дейност в земеделието, израелското министерство на земеделието, фонда за рискови инвестиции в селското стопанство и Израелската агенция по иновациите.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС)