Мигрантите във Виена не гласуват еднозначно, сочат статистически данни


Около 264 000 от имащите право на глас на местните избори във Виена на 27 април са родени в чужбина, сочат данните на Австрийската статистическа служба. Политическите възгледи на хората с мигрантско потекло не са постоянни и могат да се променят с времето "както на всички останали“, обществото става "все по-постмигрантско“, обяснява в интервю за телевизионното предаване "Виена днес“ Еврим Ершан Акилич, изследователка в Центъра за документация на австрийската съпротива. "В условията на демокрация е нормално хората да променят политическите си възгледи.“
По данни на Статистическата служба на Австрия през 2024 година във Виена живеят средно около 264 600 души с австрийско гражданство и мигрантски произход на възраст 16 и повече години, чиито родители са родени в чужбина. Институтът Foresight добавя: „Ако включите миграцията вътре в страната, около 500 000 избиратели с право на глас имат миграционна история, което е почти половината (от броя на избирателите - бел.ред.)“
На изборите във Виена през 2020 година Австрийската социалдемократическа партия /АСДП/ е на първо място сред избирателите с мигрантски корени с 49 процента, следвана от Зелените и Австрийската народна партия (по 15 процента), НЕОС получава седем процента, а Австрийската партия на свободата - четири процента. Според анализа на Института за прогнозиране най-важните въпроси през 2020 година след КОВИД са били работното място и икономическото положение, следвани от образованието и училищата.
Въпреки че мнозина традиционно гласуват за партии, които защитават проимигрантски позиции, според експертката се наблюдава и все по-голяма политическа диверсификация. Интересите и идентичността на общностите се променят. Това е и причината, поради която не всички хора с мигрантски произход автоматично гласуват за леви партии.
"Един предприемач естествено има по-различни очаквания от Виена, отколкото една самотна жена. Така че за самотната майка, грижата за децата или жилището може да играе важна роля. А за предприемача важни са намаляване на бюрокрацията и данъците“, казва тя.
"Тези, които работят тук, спазват правилата и наистина организират живота си тук, се чувстват застрашени и от другите, които не искат да се интегрират и често влизат в конфликт с обществото“, коментира Акилич. Експерката говори за чувството на заплаха, което добре интегрираните мигранти изпитват към онези, които не желаят да се интегрират. Според Акилич това е причината, поради която Австрийската партия на свободата (АПС) в момента се опитва да се обърне към турската общност.
Мигрантите от турски произход живеят във Виена от около 60 години – и техните политически интереси непрекъснато се променят. „Това означава, че са развили и други интереси. И в зависимост от тях естествено се променят и техните политически възгледи. В края на краищата, ние живеем в демократична държава. В една демокрация е нормално хората да променят политическите си възгледи“, казва експертът.
„АПС е разработила целенасочена стратегия по отношение на турската общност, за да спечели гласове“, обяснява Акилич. С помощта на реклами на турски език в съответните медии партията набляга на консервативните ценности, за да получи одобрението на определени групи. 
В посланията на турски език тя е представена като партия, която "се бори с престъпността“ и се застъпва за "правата на трудолюбивите и честни мигранти“. Основен елемент е разказът за "добрите мюсюлмани“ срещу "лошите мюсюлмани“. Тази стратегия не е нова: "Тя започна с Хайнц-Кристиан Щрахе в сръбската общност. Сега мюсюлманите, които не се интегрират, са критикувани, докато "добрите мюсюлмани“ искат да им бъде обърнато внимание.“ АПС действа "много прагматично и стратегически“.
Въпреки че в миналото АСДП е имала силни връзки с общността на мигрантите, особено с тези от турски произход, които живеят в Австрия от 60-те години на миналия век, тези събития поставят партията пред нови предизвикателства. Нейните политически позиции и работа с мигрантите ще трябва да бъдат предефинирани, за да достигнат до променящия се електорат и да запазят политическата си значимост в тази общност.
Акилич подчертава необходимостта от реалистичен и диференциран подход, който да отразява разнообразието и сложността на мигрантското общество и призовава за политика, която не се фокусира само върху идеологиите, а се занимава и с действителните нужди и реалности в живота на мигрантите.

Пекин

Китай каза, че подкрепя Иран в преговорите със САЩ и се противопоставя на "незаконните" санкции

Китай подкрепя Иран в преговорите със САЩ по отношение на ядрената програма на Техеран, но се противопоставя на прибягването до...

Дамаск

Сирийският лидер Ахмед аш Шараа заяви, че иска да реши въпроса с присъствието на чуждестранни въоръжени сили в страната

Президентът на Сирия Ахмед аш Шараа заяви, че правителството му преговаря с Русия и Турция относно бъдещето на тяхното военно...

Аман

Йордания забрани организацията "Мюсюлмански братя", което може да доведе и до закриване на най-голямата опозиционна партия

Йордания обяви днес, че забранява дейността на сунитската ислямистка организация "Мюсюлмански братя", което може да доведе и до закриване на...

Виена

Борбата с младежката престъпност е част от предизборната кампания във Виена

Публикуваните наскоро статистически данни за престъпността от Министерството на вътрешните работи в Австрия подхраниха предизборната кампания във Виена, която приключва...

Тел Авив

Освободени израелски заложници ще участват във възпоменателна церемония за жертвите на Холокоста

Израелски заложници, освободени наскоро от ивицата Газа, ще присъстват на тазгодишната церемония за възпоменание на жертвите на Холокоста в Полша,...

Манила

Филипините обявиха четиридневен национален траур след смъртта на папа Франциск

Филипинският президент Фердинанд Маркос-младши обяви четиридневен национален траур във Филипините по повод смъртта на папа Франциск, съобщи Филипинската новинарска агенция...