АП: Папа Франциск бе източник на полемика и духовни напътствия в родната си Аржентина
За милиони аржентинци Франциск, който почина вчера на 88-годишна възраст, беше източник на спорове и духовни напътствия, а забележителният му живот следваше бурната история на страната им.
Консервативните критици на първия латиноамерикански понтифик критикуваха подкрепата му за социалната справедливост като уклон към левите лидери.
Те изтъкват сърдечните му срещи с бившата президентка Кристина Фернандес де Киршнер - разединяваща лява популистка фигура, чиито необуздани държавни разходи според много аржентинци са причина за икономическия упадък на страната. Те сравниха изпълнените им с ентусиазъм срещи с необичайно суровото лице на Франциск, който през 2016 г. се срещна само за 22 минути с дясноцентристкия бивш президент Маурисио Макри.
"Както всеки аржентинец смятам, че той беше бунтар", казва 23-годишната Каталина Фаваро, която е дошла да отдаде почит в катедралата в центъра на града. "Може да е бил противоречив, но и това беше хубаво", добави тя.
Вчера Кирхнер отдаде почит на връзката си с Франциск, като заяви, че той е бил "лицето на една по-хуманна църква" и припомни общата им любов към виден аржентински писател, който възхвалява популисткото ляво перонистко движение в страната и усилията му да преобърне класовата структура през 40-те и 50-те години на миналия век.
От своя страна Макри нарече Франциск "строг политик", но като цяло "добър пастор", чието име заслужава "възхищение и уважение".
Посвещение на нуждаещите се
По време на ежедневната си литургия в 08:30 ч. архиепископът на Буенос Айрес Хорхе Игнасио Гарсия Куерва припомни посвещението на Франциск на хората с по-малко късмет.
"Папата на бедните, на маргинализираните, на изключените, почина", обяви Гарсия Куерва. Намеквайки за оспорваното наследство на Франциск, той добави: "Той беше папата на аржентинците, когото не винаги разбирахме, но когото обичахме".
Наблюдателите на Ватикана отдавна определят решението на Франциск да не посети родината си, след като стана понтифик, като отвращение от поляризираната политика на страната. Напрежението достигна връхната си точка при настоящия президент либертарианецът Хавиер Милей, който в предизборната си кампания нарече Франциск "мръсен левичар" и "представител на злото на земята", преди да встъпи в длъжност през декември 2023 г. Двамата изглежда се помириха по време на срещата им в Рим миналата година. Но когато аржентинската полиция се нахвърли върху пенсионери, протестиращи за по-добри пенсии в Буенос Айрес, Франциск наруши обичайно си мълчание, за да укори Милей за въздействието на програмата за строги икономии на правителството му: "Вместо за социална справедливост, те платиха за лютив спрей", заяви той.
Милей изрази съболезнованията си след кончината на Светия отец с препратка към това напрежение. "Въпреки различията, които днес изглеждат незначителни, това, че успях да го опозная в неговата доброта и мъдрост, беше истинска чест за мен", написа той в социалните мрежи.
В знак на нарастващото политическо напрежение в Аржентина обаче голямата литургия на открито, която се проведе пред църквата на Франциск в Буенос Айрес, излезе извън рамките на съболезнователното възпоменание, когато вицепрезидентката Виктория Виляруел си проправи път през събралото се множество към колата си. Хората, разпознали Виляруел - консервативна активистка, свързана с прословутата аржентинска военна диктатура - спряха да пеят химна и започнаха да крещят обиди по неин адрес. "Махнете я оттук", се чуваше от събралите се пред църквата. "Ще ви преследваме", отекваше сред множеството.
Франциск никога не е посещавал Аржентина като папа
Франциск пътува до редица държави по цял свят - и дори в съседните Боливия, Чили и Парагвай - но никога не стъпи в родината си след избирането му за глава на Римокатолическата църква през март 2013 г., за голямо огорчение на сънародниците си. "Това е политическо решение, няма никакво съмнение", казва 64-годишната Алехандра Флорес, на по-малко от километър от първия му дом. "Можете ли да повярвате, че той никога не се върна в собствената си земя? Предпочитам папа Йоан Павел Втори, той отиде в Полша, родната му страна, веднага след като стана папа. Той не е имал никакви политически идеи", добави тя.
В катедралата, където Франциск, тогава Хорхе Марио Берголио, става архиепископ през 1998 г., поклонниците сведоха глави в мълчалива молитва. Някои плачеха, изпепелени. Оставиха цветя и ръчно написани бележки по стъпалата и залепиха стикери на любимия местен футболен отбор на Франциск - "Сан Лоренцо", върху каменните колони.
Във Флорес, където Берголио е роден в семейството на италиански имигрант, работник в железниците, и майка от италиански произход, аржентинците се спираха, за да се съберат около изповедалнята в църквата, където на 16 години Берголио казва, че за първи път е чул призива за свещенство.
"Той беше баща за нас във Флорес", казва 66-годишната Габриела Лусеро, когато става за сутрешната литургия в базиликата "Сан Хосе де Флорес". "Основната му философия беше вратите на църквата да останат отворени за всички - за имигрантите, бедните, хората в затруднено положение, за всички", казва тя.
Скръб в бедните аржентински квартали
След като Милей обяви седмица на национален траур и спусна знамената на половина, в цялата страна скръбта се усещаше силно. Никъде обаче тя не беше толкова очевидна, колкото в труднодостъпните бедни квартали, където Франциск съсредоточи своята дейност като архиепископ. Наследството му все още може да се види в редиците на свещениците, които продължават да работят, живеят и помагат на бедните в тези квартали, дълго пренебрегвани от поредица правителства, където боклукът се разпилява по тротоарите, а миризмата на отпадни води се нови по разбитите черни улици.
Жителите на Вия 21-24, квартал в южната част на Буенос Айрес, се разчувстваха, когато си спомниха, че Франциск редовно ги посещавал, за да сподели йерба мате, традиционната аржентинска билкова напитка, както с набожни майки, така и с възстановяващи се наркозависими. Те разказват, че той е водил бос религиозни шествия по улиците и е помогнал за превръщането на овехтялата им църква в място за молитва и духовно съзерцание, в оживен обществен център с градина и училище.
"Най-смиреният човек в Буенос Айрес"
"Той беше най-смиреният човек в цял Буенос Айрес. Никога повече няма да видим папа като него", казва Сара Бенитес Фернандес, на 57 години, благочестив член на конгрегацията в квартала. Обляна в сълзите си, докато си спомняше как той винаги се е качвал на метрото и е ходил пеша, никога не е пристигал с кола. "Нямам думи, боли ме толкова много, толкова много", каза тя.
Ръководителят на църквата, преподобният Лоренцо де Ведия, харизматичен свещеник, известен на мнозина просто като Падре Тото, заяви, че смъртта вчера на неговия близък приятел и наставник го е налегнала със скръб и вихрушка от други чувства. "Това е ден на болка, но ние не губим духа си", каза той, докато пищящи деца се гонеха пред духовния дом. "Продължаваме и изпълняваме неговото наследство. Продължаваме напред с мисията, която той ни повери", добави Ведия.