Нуждата от долекуване в домашни условия става все по-необходима, а в това отношение пациентът е забравен и затова настояваме асоциацията ни да стане договорен партньор на НЗОК, а касата да заплаща медицинската услуга, извършвана от практиките на професионалистите по здравни грижи, каза Дияна Георгиева, председател на БАПЗГ. По думите й в страната ни от създадени преди време 101 практики на професионалисти по здравни грижи, сега работят само 37, тъй като здравната каса не заплаща услугите, извършвани в тях. От асоциацията искат здравната каса да започне да заплаща тези услуги за здравноосигурените пациенти.
Не е предвидена възможност за безплатна грижа в дома на пациенти, преживели инфаркт, инсулт, големи хирургични интервенции, както и за пациенти с онкологично заболяване, каза Александър Василев, заместник - председател на БАПЗГ.
От грижите на тези практики са се възползвали близо 15 хиляди души, които са имали финансови възможности, посочи Анелия Атанасова, председател на Националното сдружение на амбулаториите за здравни грижи към асоциацията. Ако се финансират тези практики, това би довело освен до качествена грижа за пациентите, така и до намаляване на хоспитализациите, каза Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество към БАПЗГ.
БАПЗГ да съдейства за въвеждането на стандарт по здравни грижи, който да е обвързан с качеството на здравната грижа, е второто искане на асоциацията. В него да е описано кой, какво и кога може да го извършва, каза още Георгиева. Изискването ни за качество е само в полза на пациента, добави тя. Пациентите трябва да имат гаранция, че ги обслужва специалист с определена квалификация, допълни Недкова. По думите й медицинският стандарт по здравни грижи ще посочи точните параметри на качеството, съобразявайки се с европейските норми.
Към всяка клинична пътека, по която се работи в болниците, да бъдат описани задълженията на професионалистите по здравни грижи, а дейностите, извършени от професионалист по здравни грижи, да бъдат въвеждани в Националната здравноинформационна система, предлагат от асоциацията. По този начин ще може да се разбере какъв е относителният дял на дейностите, извършени от професионалистите по здравни грижи спрямо другите дейности, посочи още Недкова.