Средствата, предвидени за "СолАеро Текнолоджис Корп" (SolAero Technologies Corp), подразделение на "Рокет лаб", "биха помогнали за създаването на по-сигурно и устойчиво снабдяване с космически соларни клетки, които захранват космически кораби и сателити", което ще "увеличи производството на комбинирани полупроводници на компанията с 50 на сто в рамките на следващите три години".
Средствата трябва да дойдат от програмата за субсидиране на производство на чипове и изследвания на администрацията на Байдън на стойност 52,7 милиарда долара, облагодетелствала досега компании като "Интел" (Intel), южнокорейската "Самсунг електроникс" (Samsung Electronics) и тайванската Ти Ес Ем Си (TSMC).
Американският министър на търговията Джина Раймондо заяви, че соларните клетки са от решаващо значение за поддържане на захранването и функционирането на комуникационните и космически технологии и предложеният грант на "Рокет лаб" ще помогне да се даде на американската армия, НАСА и търговската космическа индустрия достъп до специални полупроводници, от които те се нуждаят.
"Рокет лаб" е една от двете американски фирми, специализирани в производството на високоефективни, устойчиви на радиация съставни полупроводници, наречени космически соларни клетки.
Компанията, основана през 2006 г. от новозеландеца Питър Бек, стана публична в САЩ през 2021 г.
Планираната средства ще й помогнат да разшири производствените мощности, за да отговори на нарастващото търсене на чипове от правителството на САЩ, допълни Бек.
Соларните клетки на "Рокет Лаб" поддържат американските космически програми, космическия телескоп "Джеймс Уеб" (James Webb), лунниата програма "Артемида" (Artemis), хеликоптерът "Индинюити Марс" (Ingenuity Mars) и "Марс инсайт лендър" (Mars InSight Lander) - първият космически робот, който изучава в детайли повърхността на Марс.
Компанията, известна с изстрелването на сателити на своята ракета-носител "Електрон" (Electron), се очаква да тества своята ракета "Неутрон" (Neutron) за многократна употреба догодина. Ракетата е проектирана да доставя голям брой сателити до ниска околоземна орбита и позволява мисии до Марс и Венера.
"Рокет Лаб" спечели няколкостотин милиона долара от федерални договори със САЩ, включително за производство на сателити, изстрелване на космически кораби и сделка за изследване на доставката на товари с помощта на своите ракети.
Последният грант, подобно на други от програмата за субсидиране на чипове, все още не е финализирана и сумите може да се променят, след като Министерството на търговията извърши надлежна проверка.