Сред темите на форума са бизнес интегритета в контекста на ESG стандартите (екологични, социални и управленски данни) и новите европейски норми за отчетност на устойчивостта, както и практическото въвеждане на стандартите за добро управление.
Заместник-министър Павлов акцентира на важността на решението на България да се присъедини към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), като по думите му това е решение за бъдещето. Това е решение за бъдещето, за едно модерно, устойчиво, проспериращо общество, което функционира в условията на стабилна пазарна икономика и демократично управление, посочи Павлов. Той добави, че с членството в ОИСР България ще участва наравно с останалите страни членки при задаване на стандартите в ключови области.
Присъединяването на страната ни е основен национален приоритет, който не се влияе от политическите динамики и се радва на широката подкрепа във вътрешнополитическия контекст, получава подкрепата на всички правителства и парламенти, каза Павлов, като изрази увереност, че това ще продължи и занапред.
Това е решение за бъдещето, но всъщност е решение за настоящето, защото самият път към членство ни дава възможност за множество реформи и важни решения и промени, които да способстват икономиката ни да е още по-конкурентоспособна, да се развива в още по-добра среда и да създава благоденствие за обществото, каза Павлов. Той представи основни моменти от процеса на разговорите за присъединяване към ОИСР и посочи, че Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните - има водеща роля по 4 и партниращи функции по 9 от общо 25 технически прегледа на страната ни от тематичните комитети на организацията. С отговорности по корпоративно управление, търговия, потребителска политика икономическото ведомство е сред най-силно ангажираните, обясни Павлов. Той отбеляза участието на страната ни в срещата на Съвета на ОИСР на ниво министри в Париж в началото на май, в която участва премиерът и посочи, че там препотвърдихме политическата воля и ангажимент по пътя към ОИСР и получихме подкрепа за присъединяването на страната и окуражаването, че се движим с добър и правилен темп.
Франсоа Валериан, председател на Борда на директорите на "Трансперънси интернешънъл", отбеляза важността да се инвестира в интегритет. Това не беше лесно да се каже преди 15 години, когато се опитвахме да обясним на фирмите да инвестират в интегритета, но сега стигнахме повратен момент, когато инвеститорите ценят тези, които инвестират в интегритета, посочи той. Валериан добави, че днес има фирми, които инвестират в климата, околната среда, има инвестиционна общност и добави, че това се отразява на капиталовите пазари, които високо оценяват инвестиращи в интегритет.
Фирмите трябва да очакват по-добри приходи, по-малко разходи, когато инвестират в интегритет, посочи той. Ако фирмите инвестират в интегритет, това също е валидно за правителството и държавата, те също трябва да инвестират в интегритет, каза Валериан. По думите му това не е лесно, но си струва. Струва си и това може да се види в много държави, също в България, че държавите привличат инвеститори, че рейтингът им се подобрява, каза той. Валериан посочи още, че икономиката, която се базира на интегритет, е икономика, която създава много по-голяма стойност, отколкото една корумпирана икономика. Икономиката, която е на базата на интегритет, е икономика, която работи за всички граждани, за разлика от тази на корупцията, която е в полза само за няколко души, каза той.