От първото издание през 2022 г. досега през обученията в конкурса са преминали над 400 участници от 50 български университета и училища, включително студени от Великобритания, Нидерландия, Германия, Австрия, САЩ и др. Десетки проекти са подкрепени с менторство и контакти с потенциални партньори, а осем от тях привлякоха дялови инвестиции от партниращите инвестиционни фондове.
Василева посочи, че интересът към конкурса се увеличава с всяка година. През първата година участниците са били 35, през втората - 60, през третата - 160, а през тази са 260 екипа, включващи около 400 младежи на възраст между 18 и 29 години.
По думите ѝ конкурсът става все по-популярен, като основните ползи от него са не толкова финансовите награди, колкото възможностите за партньорства и развитие.
Имаме 55 партньора от публични организации, университети, фондове, сред които Европейската комисия, Българската академия на науките, Българската фондова борса, отбеляза Василева.
Тази година са обособени три категории в конкурса, добави тя.
Първата категория "Бизнес старс" е насочена към младежи с по-регионални малки бизнеси, нещо, което може да се развива само в даден регион. Например един от участниците е компания "Обелиск" с платформа, която организира в Пловдив иновативни градски игри, обясни Василева. Стартъп от Видин е създал платформа, която свързва възрастни хора от Северозападна България с младежи, които учат занаяти от тях, като това е социално предприемачество, добави тя.
Втората категория "Фючър Юникорнс" е насочена към технологични и иновативни стартъпи, които имат възможност да получат финансиране от фондове за дялови инвестиции. Това са различни платформи, базирани на изкуствен интелект. Един от участниците в конкурса е създал платформа за оптимизация на маркетинга чрез изкуствен интелект, разясни Василева.
Третата категория "ЕСДИДЖИ Драгонс" е за проекти, насочени към целите за устойчивото развитие, като обхваща социално предприемачество, иновативни идеи, екологични градове. Като пример за такъв проект Василева открои стартъп на младежи от 12 клас от частна гимназия, които са измислили батерия във вид на копче, която се произвежда от отпадъци. Те работят в сътрудничество с БАН и искат да патентоват изобретението си. Има и младежи, които са измислили машина за събиране на пластмасовите бутилки и кенчета. Има доста участници с проекти за здравословни храни, посочи тя.