"Наблюдаваме инвестиции на големите търговски вериги, които разширяват своите складови бази в близост до София. Това е резултат от ръст в оборотите на тези вериги, който води до стремеж към разширяване на търговската мрежа и съответно необходимост от повече площи за обслужване на новите магазини. Тези капиталовложения са основна част от активността на пазара на индустриални площи", коментира Жоро Ангелов, мениджър "Индустриални и логистични площи" в Cushman&Wakefield Forton.
По данни на компанията, българската верига "Фантастико" усвоява над 16 000 кв. м, а други 6 000 кв. м се заемат от "Билла" (Billa) през второто тримесечие. Общият обем на наети и завършени за собствено ползване площи през периода расте с 30 процента спрямо същото тримесечие на предходната година до близо 80 000 кв. м. Търсенето е активно сред търговците на дребно и сравнително скромно от страна на наемателите в областта на онлайн търговия, транспорта и производството, което до голяма степен съответства на общата картина в икономиката.
Завършените складови и производствени площи през тримесечието достигат общо 62 000 кв. м. Близо 60 на сто от тези площи са в обекти с разгърната застроена площ над 10 000 кв. м. Общият обем на складовете в София нараства до близо 2,1 млн. кв. м. Всички новозавършени площи през периода са предназначени за собствено ползване, като освен хранителните вериги, активни са и операторите на електроника и DIY (Do it yourself - бел. реп.) магазините.
В бъдеще предлагането ще остане голямо, посочват от Cushman&Wakefield Forton. Към средата на 2024 г. строителната дейност възлиза на 327 000 кв. м, което е с 13 на сто повече в сравнение с предходната година. Този обем е разпределен в 33 проекта, чието завършване е планирано до края на 2025 г. Делът на спекулативните проекти - разработвани с цел отдаване под наем, надхвърли 50 на сто от цялата площ в строеж за първи път от десет тримесечия насам, което отразява най-вече все по-важната роля на компанията CTP като предприемач на пазара, се посочва в анализа.
Към края на юни доходността от първокласни логистични площи клас А (над 10 000 кв. м) се понижaва с 25 базисни пункта до 7,75 на сто и е със 75 базисни пункта под нивата отпреди пет години. Очаква се доходността да се задържи на тези нива в краткосрочен план, посочват от компанията. Същевременно първокласните наеми са средно 5,3 евро на кв. м, но са с близо 40 на сто по-високи от тези преди 5 години. В перспектива от шест месеца се очаква наемите да останат без промяна или да се понижат незначително.
Пазарът на производствени и складови площи в София забавя темпото си в началото на годината, съобщиха от компанията през май. Новонаетите обекти в периода януари-март са с обща площ едва 11 760 кв. м при над 80 000 кв. м през предходното тримесечие. В същото време новозавършените проекти остават под 10 000 кв. м за тримесечието, което е най-ниската стойност за последните две години, сочиха тогава данните на Cushman&Wakefield Forton.