Затоплянето на световния океан се ускорява, сочи проучване


През 2024 г. световният океан е бил по-топъл от когато и да било от началото на измерванията, сочи проучване, цитирано от ДПА.
Според изследователите, ръководени от Лидзин Чънг от Института по атмосферна физика към Китайската академия на науките, рекордът се отнася както за температурите на повърхността, така и за топлината на дълбочина 2000 метра.
Океаните играят много важна роля за климата на Земята, като поглъщат около 90% от топлината, генерирана от повишаването на парниковите газове. Те оказват влияние и върху климата, като отделят топлина и влага в атмосферата.
В проучването се казва, че затоплянето на океаните на дълбочина до 2000 метра се ускорява. От 1986 г. насам океаните са поглъщали три пъти повече топлина годишно, отколкото в периода 1958-1985 г., пише екипът от 54 изследователи от седем държави в списание Advances in Atmospheric Sciences.
Данни за водата се събират от 1958 г. насам. Проучването установява, че температурата на повърхността на океаните се е повишила значително поне от 50-те години на миналия век и през 2024 г. е с около 0,61 градуса по Целзий по-висока, отколкото през периода 1981-2010 г.
Тази температура е от решаващо значение, тъй като определя колко бързо топлината и влагата преминават от океана в атмосферата и по този начин влияят на климата. Водните пари също са мощен парников газ.
По отношение на водната повърхност данните не показват ясно дали има ускоряване на темпа на затопляне поради силните годишни колебания, казва Чънг.
„Допълнителната топлина и влага, които навлизат в атмосферата, ще доведат до по-интензивни бури с по-силни дъждове, по-силни ветрове и по-големи наводнения“, пише екипът в проучването.
Затоплянето на световния океан също така намалява съдържанието на кислород в морската вода, което може да представлява заплаха за водните обитатели и екосистемите.

София

Идеята беше моя, но изпълнението е на цялата медийна общност у нас, каза проф. Маргарита Пешева за труда „Телевизията в България: 1954-2024“

Идеята беше моя, но изпълнението е на цялата медийна общност у нас. Това каза проф. Маргарита Пешева за четиритомната колективна...

Пекин

Китайски учени откриха фосил, който хвърля светлина върху прехода на растенията от океана към сушата

Китайски учени  откриха дребен растителен вид, датиращ отпреди около 410 милиона години, който предлага нов поглед върху прехода на растенията...

Париж

Германката Ирис Кноблох остава президент на филмовия фестивал в Кан до 2028 г.

Германката Ирис Кноблох ще продължи да бъде президент на филмовия фестивал в Кан до 2028 г., съобщава ДПА. Бордът на...

София

Проф. Даниел Вълчев представи книгата на Яни Киров „Лицемерието на властта“

Книгата „Лицемерието на властта“ от Яни Киров бе представена тази вечер в Националния музей „Борис Христов“. Водещ на събитието бе...

Плевен

Художникът Ленко Борисов представи изложбата „Моят свят“ в Плевен

Художникът Ленко Борисов представи изложбата „Моят свят“ в Плевен тази вечер. Тя включва 36 живописни платна и е първата самостоятелна...

София

Кулинарен мастършеф учи децата да се хранят здравословно в детска градина в Нова Загора

Кулинарен мастършеф за децата в предучилищна възраст организира детската градина "Тракийче" в Нова Загора, като част от обучението по здравословно...