На Разпети петък - най-скръбния ден в историята на човечеството, деня в който Спасителят е разпнат на кръстното дърво, по време на богослужението сутринта, след Царските часове се отслужва вечерня, на която в православните храмове се изнася светата плащаница от светия олтар, като се полага в центъра на храма, за да се докоснат до нея и поклонят всички християни. Това разказа пред БТА Велбъждският епископ Исаак – викарий на Софийския митрополит и Архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия.
"Вечерта се отслужва утреня за следващия ден, извършва се и опело Христово, а след това се прави литийно шествие около храма, което символизира пренасянето на тялото на Спасителя, снето от Кръста, в гроба Господен", разказа още епископ Исаак.
"На светата плащаница е изобразено погребението Христово. През целият ден християните могат да се поклонят пред плащаницата. По традиция в България, всички християни, правят земен поклон, целуват св. плащаница и минават под "кувуклията" - масата, на която е положена тя. Опело Христово се извършва тържествено", допълни епископът.
Епископ Исаак разказа, че храмът се обикаля не на Възкресение Христово, а в петъчния ден, защото се търси символиката на онова, което се е случило някога. "Не обикаляме храма просто така, защото сме решили, за здраве и благословение или нещо друго, а търсим смисъла", изтъкна епископ Исаак. Той уточни, че всяко едно действие в храма има символика, предаваща събитията, онова, което се е случило преди повече от 2000 години, чрез което, пренасяйки се духовно, ставаме и съучастници в съответните събития, с това се спазва и определеното от Православната църква.