Участниците ще бъдат разпределени в отбори от по пет души. Всеки екип трябва да отговори на пет различни въпроса, каквито капитанът на съответния отбор изтегли чрез жребий. Ще се оценява историческата точност и бързина на отговорите, каза Мария Иванова от ямболския музей.
Във втория кръг на състезанието участниците ще мерят сръчност и наблюдателност при редене на тематичен исторически пъзел. За победителите са предвидени грамоти и предметни награди.
Подобно състезание, посветено на Втората световна война и участието на България в нея, се организира за първи път от РИМ – Ямбол. Целта е да се стимулира интерес към познаването на този важен момента от историята. България участва в последния етап на световния конфликт от септември 1944 до капитулацията на Германия през май 1945 г., припомня уредникът в Музея. В периода септември – декември 1944 г. в него се включва ямболският 4-ти Конен полк, а в последната фаза – 29-и Ямболски пехотен полк. Като цяло от област Ямбол в сражения от Втората световна война участват малко над 5000 души, които са били част от съставите и на други полкове, каза още Мария Иванова.
В края на тази седмица, на 25 април в Регионален исторически музей – Ямбол ще бъде домакин на друго събитие. В т. нар. огледална зала ще бъде представена книгата „От степите към Балканите. Ямната култура в Горна Тракия” (From the Steppes to the Balkans Yamna Culture in Upper Thrace). Англоезичното издание е том пети от тематична научна поредица. Издаването на сборника е част от българо-полски археологически проект.