Докладите на МВР, Агенцията за национална сигурност, Агенция "Разузнаване" и Военното разузнаване на Северна Македония за това дали в страната има производство, продажба, използване и възможни злоупотреби с такъв софтуер бяха поискани преди два месеца, след като САЩ поставиха в черния списък компанията от Северна Македония "Сайтрокс", заради опити за достъп до информационни системи, застрашавайки лица и организации по цял свят.
„Подслушването в Европа вече придобива други измерения и освен следене на гласовата комуникация - телефонните обаждания и SMS съобщенията, вече масово се следят на лични снимки, лични видеоклипове, срещи, които гражданите правят помежду си, които могат да бъдат документирани. Повечето от нас използват смарт телевизори, които най-често са свързани към кабелен оператор и по този начин телевизорите се използват за аудозаписи на разговори у дома, а тези, които имат опция за видео - и практически „влизане” в дома на всеки гражданин, което е ужасяващо. Гражданите могат да бъдат профилирани чрез местата, които са посетили, които също могат да бъдат проследени с този зловреден софтуер, уебсайтовете, които са отворили, хората, с които са общували", каза на пресконференция след заседанието депутатът от ВМРО-ДПМНЕ Александър Николоски. По думите му от чутото в комисията не са получили убедителни доказателство, че гражданите в Северна Македония не са следени с такъв софтуер, както и че в Северна Македония се не произвежда софтуер, който може да се използва за незаконно следене на комуникациите.
Той изрази сериозни съмнения, че опозицията е под непрекъснато физическо наблюдение, като според Николоски това се прави "най-вероятно нелегално, от определени структури, които са част от сектора за сигурност в страната”.
По думите му, по-важно от това дали в страната е произвеждан зловреден софтуер е това, дали той се използва в страната.
Николоски заяви, че ще присъства на есенна сесия на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, през втората седмица на октомври, където една от основните теми ще бъде злоупотребата с "Пегас" и „Предатър“.
През юли Министерството на търговията на САЩ съобщи, че е поставило компанията от Северна Македония "Сайтрокс" в своя "черен списък" заедно с още три компании от Гърция, Унгария и Ирландия, които са санкционирани за опити за достъп до информационни системи, застрашавайки лица и организации по цял свят. Другите три фирми са унгарската "Сайтрокс" и двете фирми "Интелекса", едната регистрирана в Гърция, а другата в Ирландия. Всички са част от една и съща мрежа