Хърватският премиер Андрей Пленкович: Босна е най-важният ни съсед, подкрепата ни за ЕС остава твърда


Хърватският премиер Андрей Пленкович каза днес в Сараево, че приоритетите на Хърватия в отношенията с Босна и Херцеговина остават непроменени – запазване на нейната стабилност, подкрепа по пътя ѝ към членство в ЕС и защита на правата на етническите хървати в страната, предаде ХИНА.
Пленкович е на двудневно работно посещение в Босна и Херцеговина, първото по рода си в третия му мандат като министър-председател.
Днес той се срещна с премиера на Босна Боряна Крищо, след което разговаря в по-широк формат с участието на министъра по морските въпроси, транспорта и инфраструктурата на Хърватия Олег Буткович, министъра на външните и европейските работи на Хърватия Гордан Грлич Радман и хърватския министър на културата и медиите Нина Обулен Коржинек.
Пленкович каза пред репортери, че приятелските отношения между двете страни са безспорни. „Босна и Херцеговина е най-важният съсед на Хърватия и беше съвсем логично да изпратим това послание, като посетим Сараево“, подчерта той.
„Искаме да предоставим постоянна и твърда подкрепа на Босна и Херцеговина по пътя ѝ към Европейския съюз“, посочи Пленкович.
Той каза, че очаква да започне нова фаза, белязана от по-решително прилагане на реформите в страната.
Беше подписано и споразумение за европейско партньорство между двете съседски страни, като по част от него ще работи комисия, включваща хърватски експерти, които да помогнат на Босна в преговорния процес.
Босна и Херцеговина получи статут на страна кандидат за членство в ЕС през 2022, а в края на 2023 г. получи условна „зелена светлина“ за започване на преговори, когато бъде постигнато необходимото равнище на съответствие с критериите за членство.
Предвидено е още едно съвместно заседание на правителствата на двете страни с цел засилване на сътрудничеството, каза Пленкович, припомняйки, че двустранната търговия расте стабилно, което прави Хърватия най-важният външнотърговски партньор на Босна и Херцеговина.
Пленкович подчерта необходимостта от приемане на закони за реформи, включително закон за изборите.
„Това е от решаващо значение за доброто функциониране на всички институции на Босна и Херцеговина. Ние вярваме, че и трите съставни народа трябва да бъдат равни“, каза Пленкович, подчертавайки, че настоящият модел на избор на членовете на мултиетническо президенство на Босна и Херцеговина създава лоша атмосфера и вреди на взаимните отношения в страната.
Според Дейтънското мирно споразумение, което сложи край на междуетническата война в Босна през 1995 година, страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Мюсюлманско-хърватската федерация (Федерация Босна и Херцеговина), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително тричленна мултиетническа президентска институция, съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
Пленкович приветства усилията, положени от Босна в изграждането на инфраструктура, включително изграждането на „Коридор V-c“, който свързва страната с Европейския съюз, като добави, че това е в интерес и на Хърватия и че Хърватия ще завърши участъка от магистралата, минаващ през нейната територия до пролетта на 2025 г.
Хърватският премиер повтори предложението Босна и Херцеговина да получава природен газ през Хърватия по новия газопровод, минаващ от южния хърватски град Загвозд до Посушие, южна Босна и Херцеговина, за което Босна трябва да постигне вътрешно споразумение.

Загреб

ХИНА: Резултатите от туризма в Хърватия през тази година са почти идеални, каза министърът на туризма Тончи Главина

През първите осем месеца на 2023 г. хърватският туризъм постигна почти идеални резултати, 4% увеличение на туристите и 1% увеличение...

Никозия

Кипър и САЩ подписаха отбранително споразумение, очертаващо начините за борба с регионални кризи

Кипър и Съединените щати подписаха рамково споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, което очертава начините, по които двете страни...

Анкара

Стотици демонстранти участваха в протест в Анкара заради убийството на осемгодишната Нарин

Стотици демонстранти участваха тази вечер в протест в центъра на Анкара заради убийството на осемгодишната Нарин. Тялото на осемгодишното момиченце,...

Тирана

Помощник-генералният секретар на ООН пристига на тридневно посещение в Албания

Ивана Живкович, която е помощник-генерален секретар на ООН, помощник-администратор и директор на Регионалното бюро за Европа и Общността на независимите...

Подгорица

МИНА: Безработицата в Черна гора намалява

В края на август в Черна гора е имало 32 600 безработни, с три процента по-малко от юли, предаде за...

Белград

Президентът на Сърбия разговаря с високопоставен китайски представител за стратегическото партньорство между Сърбия и Китай

Президентът на Сърбия Александър Вучич разговаря в Белград с Лин Ву, секретар на комитета на Китайската комунистическа партия в провинция...