От 14 април студентите не допускат служителите на РТС в основната сграда в центъра на Белград и в студиата на медиата в парка Кошутняк в знак на протест срещу "непълния, необективен и непрофесионален начин на отразяването на политическата обстановка в страната".
Другото искане на студентите е да се проведе отначало конкурс за членове на Съвета на Регулаторния орган за електронни медии (РЕМ).
Абсолвентката от факултета по архитектура в Белград Ивана Драгосавович днес се присъедини заедно с двегодишния си син към група от десетина студенти, които излязоха на протестна разходка в карето около сградите на РТС и Националната Скупщина на Сърбия.
"Ние не сме уморени, блокадата на РТС продължава, екипите се сменят и я поддържат, но искаме още граждани да ни подкрепят в нашата борба за по-справедливо и по-демократично общество. Професионалното поведение на националната медия е част от тази борба," каза Драгосавович пред БТА.
В интервю за сръбската агенция ТАНЮГ министърът на информацията и телекомуникациите Борис Братина каза, че блокадата на РТС е незаконна и представлява "разхищение на може би най-големия медиен ресурс в страната."
Братина изрази очакване полицията и прокуратурата да се намесят.
„Наистина е недопустимо това, което се случва, забрана на журналисти да работят, недопускане на внасяне на храна и вода... Това е нещо, което никой не може реално да оправдае“, каза Братина пред ТАНЮГ.
По думите му това, което се случва е опит на определени групи отвън, но и отвътре, да реализират политическите си амбиции, каза министър Братина и оцени исканията на студентите като политически.
Братина добави, че въпросът с избора на членове на Съвета на РЕМ няма нищо общо с обществената медия, която по думите му е незаконно блокирана повече от седмица заради исканията на студентите да бъде обявен нов конкурс за надзорници на електронните медии.
В условията на блокадата РТС коригира програмната си схема, но продължи да излъчва.
На Великден националната сръбска телевизия поднесе извинение на зрителите си, защото не успя да излъчи традиционните литургии от храма "Свети Сава", както и католическата литургия от катедралата "Успение на Пресвета Богородица".