Христодулидис направи изказване днес по време на 15-я икономически конгрес в Никозия, като подчерта, че е имало дискусии за определянето на дата за провеждане на среща между кипърските гърци и кипърските турци, като в крайна сметка е била избрана датата 5 май.
Христодулидис и Татар се срещнаха за неофициални разговори в Женева на 20 март. След неофициалната среща генералният секретар на ООН Антониу Гутериш каза, че е постигнат напредък за първи път от години.
На 2 април двамата се срещнаха отново, като се разбраха да си сътрудничат за разминиране на демаркационната линия между двете общности и да предприемат инициативи, свързани с околната среда и климатичните промени.
Кипър е разделен от 1974 г. след инвазията на турската армия в отговор на преврат на гръцки националисти. През 1983 г. в северната част на острова беше обявена т.нар. Севернокипърска турска република, която обаче остава призната само от Анкара. Островът представлява ключов източник на несъгласие между Гърция и Турция, които са съюзнички в НАТО.
Въпреки съгласието си с мерките за изграждане на доверие, кипърските гърци и кипърските турци все още са в противоречие за това как би проработило което и да е решение на въпроса. Кипърските гърци искат федерация – модел, предвиден и в резолюциите на ООН – докато кипърските турци се застъпват за решение с две държави, като се аргументират, че десетилетия на неуспешни преговори са доказали, че федералният модел е неработещ.